Czy kutnowski szpital to tonący statek zarządzany przez kolejną egzotyczną koalicję?

Kutnowski SzpitalNa ostatniej sesji Rady Powiatu głos zabrał prezes Ogólnopolskiej Inicjatywy Obywatelskiej w Kutnie Wiesław Bryłka i nieodmiennie od kilku lat tematem przewodnim wystąpień tego lokalnego polityka jest kutnowski szpital, a w szczególności jego kondycja finansowa. Od kilku lat nie opuszcza żadnej sesji Rady Powiatu i pilnie śledzi losy kutnowskiej lecznicy, tak więc wiedzę na jej temat ma ogromną. W ubiegłej kadencji kilka razy występował na forum powiatowym z ostrą krytyką “egzotycznej” koalicji zarządzającej, jako właściciela, kutnowskim szpitalem wskazując na podejmowanie nieracjonalnych decyzji ze szkodą dla lecznicy. Ostra krytyka ówczesnej władzy powiatowej nie przypadła do gustu przewodniczącemu Rady Powiatu Rafałowi Jóźwiakowi związanemu z tą koalicją, który w trakcie przemówienia odebrał prezesowi OIO Bryłce głos. 

Od jesiennych wyborów samorządowych, jak większość mieszkańców naszego grodu i powiatu, liczył na prawidłowe i zdroworozsądkowe zarządzanie szpitalem po objęciu władzy powiatowej przez nową ale chyba jednak “starą” koalicję. Starość tej koalicji wynika z ciągłości dzierżenia władzy przez PO reprezentowanej w poprzedniej kadencji przez starostę Mirosławę Gal-Grabowską, a w obecnej przez Artura Gierulę – wicestarostę oraz przez Zdzisława Trawczyńskiego – wicestarostę zarówno w tej jak i poprzedniej kadencji. Dopływ “świeżej” krwi to starosta Krzysztof Debich z KO reprezentant ówczesnej opozycji, przynajmniej w stosunku do lidera PiSu Konrada Kłopotowskiego ( i tak zostało po dzień dzisiejszy).

Po zmianie składu osobowego Zarządu Powiatu przyszedł czas na zmianę Rady Nadzorczej kutnowskiego szpitala oraz Zarządu Szpitala. Po szumnych obietnicach o poprawie zarządzania tą jednostką i wyprowadzeniu jej na prostą po 7 miesiącach tego roku mamy tonący statek ze stratą prawie 3 mln zł. i “szansą” na 5 mln zł. pod koniec roku, zwrotem 3 mln zł kontraktu do NFZ z oddziału wewnętrznego przynoszącego zyski, niewykonaniem kontraktu w 5 oddziałach i stratami w 10-u innych. Wiesław Bryłka zarzuca obecnemu Zarządowi Szpitala świadome działanie na szkodę spółki, a jest to już poważny i świadomie postawiony zarzut poparty konkretnymi przykładami jak …(…)Ponadto wszystkim tu nam wiadomo, że głównymi kosztami szpitala są koszty osobowe, a tu Zarząd Spółki robi wszystko, aby były one coraz większe. W dotychczasowej historii kutnowskiego szpitala, nigdy nie było takiej ilości i tak wysoko płatnych stanowisk dyrektorskich i dublowania stanowisk kierowniczych, jak np. Kierownik ds. Ekipy Sprzątającej ma swego odpowiednika w Łodzi, Kierownik Działu Administracyjno – Technicznego został przesunięty na stanowisko z – cy, aby zwolnić miejsce byłemu członkowi Zarządu Powiatu itd. - mówił Wiesław Bryłka. 

Ponadto prezes OIO w Kutnie Wiesław Bryłka nie tylko skupia się na wytykaniu błędów obecnie zarządzającym naszym szpitalem ale sugeruje ekonomiczne rozwiązania i przekazywanie rzetelnej analizy finansowej radnym aby mogli mieć prawidłowy ogląd sytuacji aby nikt z nich nie mógł powiedzieć – ja nie wiedziałem! oraz wyjątkowo celną sugestię .(..) Należy szczególnie zwrócić tu uwagę na kształtowanie się kosztu leczenia jednego pacjenta oraz na przydatność ludzi zarządzających tym szpitalem. Co do ludzi zarządzających tym szpitalem to Kutno nie miało szczęścia w ostatnich kadencjach, z wyjątkiem teamu – dr n.med. Paweł Górski i dr n.med.Krzysztof Ignasiak, który to zespół w ciągu ponad pół roku wyprowadził szpital z zapaści ograniczając jego całoroczną  stratę ok. 900 tys. zł i gdyby zapłata za nadwykonania weszła na konto w grudniu, a nie w styczniu to szpital zamknąłby się zyskiem około 600 tys. zł. Ale przed końcem 2007 roku został przez starostę Dorotę Dąbrowską odwołany. Starosta Mirosława Gal-Grabowska podjęła rozmowy z dr P.Górskim przy udziale wicestarosty Mirosława Rucińskiego i wicestarosty Zdzisława Trawczyńskiego i pomimo dobrych rokowań nie ujrzeliśmy w Zarządzie KSS-u byłego dyrektora. A szkoda! Może dziś nie rozmawialibyśmy o 3 mln zł strat, zwrocie części kontraktu do NFZ i zatrudnianiu kolegów i pociotków dla partykularnych interesów rodzinnych czy też może partyjnych.

Dodaj swój komentarz:

Leave a Reply

Najnowsze wiadomości

Miasto Kutno

Powiat kutnowski