Kandydat na Prezydenta Andrzej Duda w Kutnie

W dusznej i zatłoczonej, wypełnionejAndrzej Duda po brzegi sali WSGK w Kutnie odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy, kandydata PiS na prezydenta Polski, z mieszkańcami Kutna. Zainteresowanie były o wiele większe niż zakładali to organizatorzy i nawet niezbyt ciekawa aura na zewnątrz nie odstraszyła sympatyków. Spotkanie rozpoczęło się z półgodzinnym opóźnieniem i nie starczyło czasu na zadawanie pytań kandydatowi, ponieważ następnym etapem było spotkanie w Łęczycy zaplanowane na godzinę 17.

Andrzej Duda, jak na prawnika z tytułem doktora przystało, w sposób merytoryczny przedstawił wizję swojej prezydentury przy czym ostro skrytykował pasywną rolę dotychczasowego prezydenta Komorowskiego. Zarzucił aktualnemu prezydentowi ograniczenie swojej prezydentury do roli notariusza podpisującego projekty ustaw bez liczenia się z głosem społeczeństwa oraz brak odwagi w podejmowaniu roli arbitra między społeczeństwem, a rządem. Posłużył się w tym miejscu kilkoma trafnymi przykładami, wyszczególniając zebranie 2,5 miliona podpisów pod rozpisaniem referendum w sprawie przedłużenia wieku emerytalnego. Prezydent mając taką broń w swoich rękach powinien być z narodem, a nie działać przeciw swoim obywatelom, którzy wybrali go w wolnych wyborach. W sumie jest to polityka antyspołeczna i Bronisław Komorowski nie wykorzystuje swoich konstytucyjnych przywilejów świadomie z nich rezygnując. Poruszył też kwestię prywatyzacji Lasów Państwowych wspierając się przykładami zlikwidowanych polskich stoczni, które były naszym strategicznym przemysłem. Polska jako jedyna wśród państw UE dostosowała się do dyrektyw niszcząc swoje stocznie, wyrzucając ludzi na bruk, doprowadzając do wysokiego bezrobocia, inne państwa jak Francja, Niemcy odmówiły i z sukcesem rozwijają tę dziedzinę swoich gospodarek. 25 lat wolności gospodarczej, według Andrzeja Dudy, doprowadziło do emigracji na szeroką skalę młodych, zdolnych i wykształconych ludzi co wiąże się nie tylko z tragedią dla państwa ale również tragedią rozbitych rodzin i wzbogacaniem obcych gospodarek.

Andrzej Duda obiecał prezydenturę skrajnie odmienną od preferowanej przez Bronisława Komorowskiego. Swoją prezydenturę rozumie jako służbę narodowi. Zobowiązał się, jeśli zostanie wybrany, zawierając umowę publiczną, do dbania o interes narodu polskiego i mieć na względzie jedynie jego dobro. Na zakończenie swojego przemówienia zacytował fragment z “Wesela” St.Wyspiańskiego…”bo Polacy mogliby duża mieć, gdyby im się chciało chcieć” uświadamiając zebranym, że od ich woli zależy przyszłość tego kraju. Prosił o zaangażowanie swoich rodzin, znajomych i sąsiadów do aktywnego uczestnictwa wyborach i zagłosowanie na niego.

Na zadawanie pytań już nie starczyło czasu, choć jeden z uczestników zdołał je zadać to jednak Andrzej Duda udzielając odpowiedzi w pośpiechu odniósł się w niej do niektórych wcześniejszych  fragmentów swojego wystąpienia.

Dodaj swój komentarz:

Leave a Reply

Najnowsze wiadomości

Miasto Kutno

Powiat kutnowski