Sebastian Aulich dla magazynu „Stosunki Międzynarodowe” o polskiej polityce bezpieczeństwa

Zapraszam do zapoznania się z artykułem, jaki mój syn Sebastian, opublikował na łamach warszawskiego magazynu „Stosunki Międzynarodowe”. Poniżej fragment, a cały tekst jest dostępny na stronie internetowej magazynu.

Ostatnie wydarzenia na Ukrainie, czyli brutalna agresja ze strony nacjonalistycznej Rosji, wymagają przemyślenia długoterminowej startegii bezpieczeństwa Polski. Obecna strategia ma wiele dziur, które poddają pod wątpliwość niepodległość naszego kraju w dłuższej perspektywie. Większość opcji rozważanych przez polską klasę polityczną nie gwarantuje bezpieczeństwa Polski i opiera się na politycznych marzeniach.

Wydawać by się mogło, że po tylu stuleciach ciężkich historycznych doświadczeń, Polska będzie w stanie wypracować wizję własnego rozwoju, która zapewni bezpieczne funkcjonowanie w tej newralgicznej części Europy. Tak się jednak nie stało. Podobnie jak w 1939 roku, dzisiejsza niepodległość Polski zależy tylko i wyłącznie od gwarancji międzynarodowych udzielonych Polsce przez zachodnich polityków, którzy osobiście i zawodowo mają niewiele wspólnego z naszym krajem. Skłonność Polski do opierania się na międzynarodowych sojuszach okazuje się jedną z naszych największych historycznych słabości. Przeświadczenie, że NATO i Unia Europejska gwarantują Polsce niezachwiane bezpieczeństwo, doprowadziło do obrania przez polskie elity wizji rozwoju, w wyniku której mamy obecnie ponad 500 tysięcy bezproduktywnych urzędników, a jedynie 100 tysięcy żołnierzy do obrony 38 milionów mieszkańców oraz 6-go największego terytorium w Unii. Trudno nie zauważyć, że będąc usytuowanym na pograniczu cywilizacji zachodniej i mając za sąsiada kraj nieustannie płaczący za powrotem Związku Radzieckiego, zainwestowaliśmy swój kapitał w rozwój gigantycznej biurokracji, zamiast w zwiększanie własnego bezpieczeństwa oraz potencjału obronnego. Gdyby proporcje liczbowe zawodowych urzędników wobec zawodowych żołnierzy były w Polsce odwrotne, to dzisiaj spalibyśmy spokojniej, a rodzima gospodarka rozwijałaby się szybciej, tworząc większą ilość miejsc pracy oraz łatwiejsze warunki do prowadzenia biznesu. Czytaj dalej

Dodaj swój komentarz:

1 comment to Sebastian Aulich dla magazynu „Stosunki Międzynarodowe” o polskiej polityce bezpieczeństwa

  • Na obecną chwilę liczebność naszej armii wynosi około 71 tys. żołnierzy to efekt oszczędności Tuska. Mamy 800 sztuk czołgów i nie wszystkie mają załogi bo są problemy z naborem żołnierzy, wiekszość z nich wymaga remontu bo są z przełomu lat 70/80, natomiast 70 szt czołgów Leopard 2A4 przesunieto z Żagania na granicę z Niemcami aby nie wpadły w ręce niezidentyfikowanych osobników przebranych w mundury rosyjskie. Mamy też 8 szt nowoczesnych haubic 155mm KRAB ale bez amunicji bo brakło na jej zakup pieniędzy, a w tym roku zapomniano ogłosić konkurs na jej zakup.Natomiast każdego roku z budżetu Państwa wypłacane jest 16 mld zł na emerytury dla SB, ZOMO, WSI i LWP tj około 5 mld dolarów, a wystarczy 1mld $ rocznie przeznaczyć z tych emerytur na militaria i mamy ewidentną poprawę obronności. Spać spokojnie się nie da w obecnej sytuacji.

Leave a Reply

Najnowsze wiadomości

Miasto Kutno

Powiat kutnowski