Czy w Kutnie jest bezrobocie i kto za nie odpowiada?

No właśnie.

Wszystko wskazuje, że to temat dużo bardziej kontrowersyjny niż nieuzasadniona podwyżka wynagrodzenia dla włodarza miasta. Na ostatnim połączonym posiedzeniu komisji mieszkaniowej oraz edukacji, kultury,sportu i informacji  prezydent Zbigniew Burzyński publicznie zwrócił się do mnie z komentarzem sugerującym, że jego ugrupowanie ma wielkie sukcesy w zwalczaniu bezrobocia w Kutnie i takie rzeczy nie powinny być poddawane w wątpliwość na moim blogu.

Wskazał między innymi, że w Kutnie kilka lat temu było kilka tysięcy więcej bezrobotnych niż obecnie. Na to akurat trafnie odpowiedział mu Bartosz Serenda, że po wejściu do Unii Europejskiej i otworzeniu rynków pracy w państwach zachodnich wielu bezrobotnych mieszkańców Kutna  wyjechało szukać pracy za granicą lub też wyprowadziło się do większych miast, Łodzi, Warszawy czy Poznania, bo w Kutnie żadnej pracy dla nich nie było. Niestety takie sztuczne zmniejszenie bezrobocia to żaden sukces i nie ma co mamić wyborców, że to niby jakieś osiągnięcie.

Ja bym chciała dodać kolejny jeszcze argument wskazujący na to, że poczynania ugrupowania prezydenta Burzyńskiego wpływają negatywnie na rozwój gospodarczy miasta.

W przedwyborczej debacie prezydenckiej, Zbigniew Burzyński tłumaczył się z podniesienia podatków od nieruchomości dla przedsiębiorców na 2011 rok w ten sposób, że niby ta podwyżka jest nieduża i wyniesie tylko kilkaset tysięcy złotych w skali roku, więc nie powinna mieć negatywnego wpływy na sytuację przedsiębiorców.

Czy rzeczywiście?

Z czysto ekonomicznego punktu widzenia podniesienie podatków przez ugrupowanie prezydenta  Burzyńskiego zwiększyło koszty prowadzenia działaności przez lokalnych przedsiębiorców właśnie o te wspomniane kilkaset tysięcy złotych rocznie. Podatek od nieruchomości nie jest uzależniony od wysokości dochodów i musi być płacony bez względu na to czy przedsiębiorca w danym roku wypracował zysk czy poniósł stratę. Stąd przedsiębiorcy, którzy są w gorszej sytuacji finansowej  lub windują swoje zyski będą musieli szukać oszczędności w innych aspektach działalności,  aby zrekompensować wzrost kosztów związanych z podwyżką podatków. Większość z nich będzie więc  ciąć inne koszty, tam gdzie tylko się da. Niestety jednym z najbardziej naturalnych obszarów, gdzie  firmy  szukają  oszczędności jest  siła robocza, bowiem w odróżnieniu od kontrahentów nie ma ona mocnej pozycji przetargowej i negocjacyjnej względem pracodawcy.  Zmniejszenie stawki godzinowej o 50 gr daje przy 100 pracownikach oszczędność ca 106.800zł w skali roku, a to zabezpiecza zapłatę podatku od nieruchomości wielkości około 5500 m2. Dlatego uważam, że na kutnowskim rynku pracy może pojawić się (albo już się pojawiła) niebezpieczna tendencja wskazująca na to, że zakłady pracy wolą zatrudniać obcokrajowców, a nie rodowitych Kutnian, bowiem są oni gotowi podjąć pracę za niższe stawki godzinowe (dzięki czemu przedsiębiorcy mogą obniżać koszty swojej działalności). W takim wypadku Kutnianie zostawaliby powoli ale sukcesywnie wyłączani z rynku pracy, a ich miejsce zajmowaliby Ukraińcy, Białorusini, lub inni gotowi podjąć pracę za najniższe wynagrodzenie krajowe. Takie jest niestety jedno z realnych niebezpieczeństw związane z podwyższaniem podatków.

Warto więc zapytać czy prezydent Burzyński i jego ugrupowanie wzięli pod uwagę wszystkie możliwe negatywne konsekwencje podwyższenia podatków na 2011 rok i jak mogą one pośrednio pogorszyć rynek pracy w Kutnie? Ja osobiście w to wątpię. Raczej wydaje mi się, że pan Burzyński stał się zbyt gorliwym fanem Jurka Owsiaka i głęboko uwierzył, że zawołanie “róbta co chceta” odnosi się również do zarządzania miastem.

Dodaj swój komentarz:

21 comments to Czy w Kutnie jest bezrobocie i kto za nie odpowiada?

 • PISFan

  Z tymi obcokrajowcymi zalewającymi kutnowski rynek pracy to trochę Pani chyba przesadziła. Raczej trudno oczekiwać żeby przedsiębiorcy z tytułu zwiększenia podatku od nieruchomości o kilkaset złotych w sakli roku szukali oszczędności na płacach pracowników. Patrząc na wynik wyborczy Pana Burzyńskiego, który o podwyżce podatków mówił już przed wyborami, teza ta wydaje się potwierdzać. No chyba, że wychodzi Pani z założenia, że przedsiębiorcy głosowali na przedstawicieli SLD lub PIS lub PO?

 • student

  A co ma piernik do wiatraka? Czy to że Burzyński wygrał wybory to znaczy, że zasady ekonomii w Kutnie są inne niż w miastach gdzie wygrała Platforma lub PSL? Prawo Szymona Poissona się kłania. Nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć co zrobi poszczególny przedsiębiorca, ale za to możesz bardzo dokładnie przewidzieć co statystycznie zrobi cały rynek. Poza tym gdyby wysokość tych podatków była przedsiębiorcom obojętna to oni by się nie ubiegali o czasowe zwolnienia z ich płacenia.

  Pomyłkowy wybór Burzyńskiego na prezydenta nie był żadnym lokalnym referendum nad podwyższaniem podatków w Kutnie. Coś ci się pomyliło.

 • student

  Pani Mario, niech się Pani uspokoi z tymi postami o Burzyńskim, bo na kolejnej sesji przegłosują uchwałę aby Panią wymeldować z miasta i to dopiero będzie checa. :-)

 • cypor

  Pani sugeruje, ze te setki aut na tablicach EKU na strefie to są KRASNOLUDKI?

 • Leszek

  Śmieszne są te Pani artykuły.. i bardzo jednostronne. Jeżeli nie może pogodzić się Pani z tym, że nie wygrał Pan Kłopotowski to proszę zmienić miasto

 • Tito

  Marjolka bardzo trafny artykuł, ale zapomniałaś napisać o najważniejszej rzeczy. Burzyński podnosił podatki przez ostatnie 4 lata, a nie tylko jeden raz, więc to nie są jakieś kosmetyczne podwyżki o których mowa.

  Oto prosta kalkulacja co do jednej kadencji Burzy i ile na tym kutnowscy przedsiębiorcy stracili (przyjmując jego wypowiedź z debaty o podwyżce w granicach 400 tysięcy złotych):

  Rok 1: podwyżka o 400.000 zł razy 4 lata do końca kadencji = 1.600.000 zł
  Rok 2: podwyżka o kolejne 400.000 zł razy 3 lata do końca kadencji = 1.200.000 zł
  Rok 3: Podyżka o kolejne 400.000 zł razy 2 lata do końca kadencji = 800.000 zł
  Rok 4: Podwyżka o kolejne 400.000 zł

  Razem skumulowana wysokość podwyżek podatków przez KWW Burzyńskiego w jednej kadencji = około 4 miliony złotych

  No i mam teraz pytanie do komand Burzyńskiego na tym blogu: wytłumaczcie się z tych podwyżek? Uważacie że zabranie 4 milionów złotych przedsiębiorcom z malutkiego kutnowskiego rynku pracy nie spowoduje, że rzucą się na zatrudnianie tańszych Ukraińców, że będą szukali oszczędności gdzie tylko nadarzy sikazja?

  Gdzie znaleźliście te 13 tysięcy “łbów” co na was zagłosowali?

 • Tomas

  Akurat polityka zwalczania bezrobocia jest realizowana przez partię pani Marii Aulich – Prawo i Sprawiedliwość, która współrządzi powołaną do tego instytucją – POWIATOWYM URZĘDEM PRACY.

  Te 4 000 000 złotych to jakieś 40 mieszkań komunalnych w zeszlej kadencji.
  Jesteście sami przeciwko swoim argumentom.

 • figaro

  Pani Mario , coś mi sie wydaje ,że jest pani dla ugrupowania Burzyńskiego i współdziałających z nim radnych z innych partii taką drzazgą w pewnej części ciała . To strasznie dla nich niewygodne . Prawie wszystkich sobie zjednali do podnoszenia rączek ( jak w minionej kadencji w powiecie ) a tu taka rysa pojawia się na rządzacym kolejna kadencje krysztale. Jeśli chodzi o te 70kilka procent to przecież nie ze wszystkich mieszkańców tylko z połowy co poszła do głosowania

 • Jacek

  figaro-ale to i tak dużo .Co do tej drzazgi nie przesadzałbym.Uważam że odsetek (minimalny) opozycji jest na ręke Burzyńskiemu .Za bardzo by to było czuć Białorusią gdyby wszyscy byli na tak .A tak to mamy niegroźną opozycje która pogada,popisze ale i tak nic na to nie poradzi że prezydentem jest Burzyński a nie ….. Pan Konrad.
  I dobrze to gdyby został wybrany ten drugi to mógłby być co najwyżej Burmistrzem (w najlepszym wypadku) ponieważ trzebaby się czym prędzej wyprowadzać z tego miasta .Nadziejka pamięta hehehehe belblelbelelbsgeblee hehe

 • Rycerz Jedi

  Rola miejskiej opozycji przez następne 4 lata musi się opierać na rzetelnym edukowaniu wyborców o tym jak naprawdę wygląda zarządzanie ich miastem. KMI69, KCI, Powiat Kutno oraz eKutno spędziły ostatnie lata na BEZKRYTYCZNYM promowaniu Zbigniewa Burzyńskiego nawet wtedy gdy podejmował beznadziejne dla miasta decyzje o podwyższaniu podatków czy budowie bezużytecznego aquaparku za prawie 30 milionów złotych. Jeżeli Aulichowa i Serenda skupią się na efektywnym docieraniu ze swoim przekazem do wyborców (czyli jeżeli uda im obejść miedialny beton KMI69-KCI-Powiat Kutno-eKutno czyli wszystkie lokalne media opanowane przez Burzyńskiego i Debicha) to jestem więcej niż pewien, że Burzyński w następnych wyborach nie wejdzie nawet do drugiej tury, a cały stworzony przez niego “układ” się rozsypie (z pożytykiem dla wszystkich mieszkańców). Czego Aulichowej i Serendzie serdecznie życzę i będę trzymał mocno kciuki. Niech moc będzie z nimi.

  • Rycerz Jedi

   O kurcze! Pisząc o kutnowskim betonie medialnym zapomniałem wspomnieć o Lordzie Markiewiczu. A kysz… a kysz…

  • M.M.

   Nie wiem, czy to głupota, czy walka z konkurencją. Nawet jak ktoś nie pamięta (? – gość pisze o “ostatnich latach”, jakby ekutno śledził – czyli co, byłby aż taki ślepy?) walki ekutno z pomysłem parkomatów (cała seria artykułów), tekstów o brudzie w mieście, sprawie Tybury, krytyki polityki kulturalnej miasta, opieszałości w organizacji Święta Róży (dla jasności – zeszłorocznej, nie ostatniej), odśnieżaniu (też zeszłorocznym), dyskryminacji przy rozdziale środków organizacji niepokornych wobec ZB i dziesiątek innych wpadek ekipy Burzyńskiego, to musi mu się rzucić w oczy przesuwający się z boku pasek “ciekawe artykuły”, a tam choćby: “Brudne miasto” i “Wdowiak – dziecko we mgle”. Ja rozumiem, że polityka, propaganda, walka o rząd dusz, chęć zdobycia miana jedynej opozycji itd., ale poza kłamstwem godnym wytknięcia palcem jest jeszcze coś. To po prostu zwykła głupota – zrażać do siebie najbliższego sojusznika (na pewno bliższego niż ja:-)))

   P.S. Wiadomość dla Tito – pani Maria pisze ostatnio bardzo dobre teksty. To porównanie z zarobkami HGW – wyśmienite.

 • figaro

  Z niego lord jak z mysiej p…ki skarbonka . Przecież to człowiek startujacy z KWW Debicha i będzie pisał negatywnie o obecnym zarządzie powiatu do utraty tchu a o zarządzie masta w samych superlatywach . Ten tzw redaktorek nie jest obiektywny i nie jest niezależny a na dodatek bardzo tendencyjny

 • Kutnianka

  witam Pani Mario!
  ja widzę tylko jedno wyjście,za cztery lata startuje Pani na prezydenta Kutna.Sądzę,że ambicja Pani sięga wyżej niż stanowisko radnej.Co Pani na to, bo ja popieram tą kandydaturę.
  Pozdrawiam i życzę owocnej pracy.

  • admin2

   Witam,
   Bardzo dziękuję za pochlebny komentarz i głos poparcia, ale nie mam w planach startu w wyborach na prezydenta miasta za 4 lata. Zamierzam poświęcić się pracy dla Kutna jako radna.
   Pozdrawiam,
   M.J.A.

 • wyborca

  Zbędne poświęcenie, proszę Pani niech się Pani aż tak nie poświęca!!!

 • Kutno

  takkk,lepiej jako radna .Coprawda kasa dużo mniejsza ale za to zawsze można narzekać do bólu .A ludzie przecież uwielbiają tych co narzekają patrz np Andrzej Lepper . Będąc prezydentem to co można ? Trzeba by wtedy radykalnie zmienić profil tego blogu .Z pernamentnie narzekającego na …sam nie wiem jaki .

 • figaro

  Niektóre komentarze to jakby z urzędu miasta były . Coś strasznie pani jest tam dla nich niewygodna . Wszyscy ugadani do podnoszenia łapek , a tu zgrzyt.
  Przecież razem oni zrobią więcej -dla siebie oczywiście -i nie wolno im w tym przeszkadzać i mieć innego zdania .

 • Jacek

  o figarow widze fan Prezesa Kaczyńskiego którego dziwi to że ktoś może być innego zdania a gdyby nawet tego zdania było 90% ludzkości to tylko świadczy że te 90% się myli .Figaro,z całym szacunkiem dla Pani Marii ale jej veto na dzień dzisiejszy może być traktowane jako swego rodzaju egzotyka,taki błęd w matrixie a nie zagrożenie .Chyba umiesz liczyć i zdajesz sobie sprawę jaki jest rozkład głosów .Tak jak pisałem,to nawet dobrze że ktoś jest przeciw bo wszyscy za to są na Białorusi albo w Korei .

 • Tomek

  i tak nie miałaby Pani najmniejszych szans na wygraną.. nie chce Pani startować,ponieważ obawia się Pani przegranej.. przecież będąc Prezydentem Kutna mogłaby Pani o wiele więcej.. tylko, że wieczne narzekanie nic nie zmieni

Leave a Reply

Najnowsze wiadomości

Miasto Kutno

Powiat kutnowski